POLSCY KIEROWCY TRACą PRZYWILEJ. ZOSTAłO TYLKO KILKA MIESIęCY

Kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z buspasów w Polsce, ale przywilej ten jest ograniczony czasowo, obowiązuje do 1 stycznia 2026 roku. Co dalej? Czy obowiązujące obecnie prawo zostanie przedłużone?

  • Pod koniec grudnia 2024 roku, w Polsce zarejestrowanych było 141 455 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. 
  • Kierowcy elektryków mogą poruszać się buspasami. Prawo to obowiązuje jedynie do końca 2025 roku. 
  • Od 1 stycznia 2026 roku obowiązujące obecnie przepisy tracą ważność. Co dalej?
Koniec jazdy buspasem. Przywilej wygasa pod koniec roku

Kto może jeździć buspasem? Poza autobusami art. 148.a ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszcza korzystanie z buspasów przez pojazdy elektryczne i napędzane wodorem. Buspasem mogą poruszać się też trolejbusy, taksówki, pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, pojazdy służb ratunkowych.

Dlaczego samochody elektryczne mogą korzystać z buspasów? Celem jest m.in. zachęcenie kierowców do zakupu tego rodzaju samochodów. To nie jedyne udogodnienie: właściciele elektryków mają również prawo do bezpłatnego parkowania w miejskich strefach płatnego parkowania (SPPN). Należy pamiętać, że samochody elektryczne oraz pojazdy napędzane wodorem mogą korzystać z buspasów tylko do 1 stycznia 2026 roku. Po tej dacie prawo wygasa. Co dalej? Ministerstwo Infrastruktury nie odniosło się jeszcze do sprawy.

Redakcja poleca Tak złodzieje okradają teraz samochody. Każdy kierowca może stać się ofiarą Kierowca może jechać zgodnie z przepisami, a i tak dostanie mandat. Oto absurd w polskich przepisach

“To, czy jazda buspasem nadal będzie możliwa po 2025 roku, zależy od decyzji ustawodawcy i analizy wpływu obecnych rozwiązań na transport zbiorowy. Możliwych scenariuszy jest kilka: od całkowitego zniesienia przywileju, przez jego ograniczenie (np. tylko dla aut z min. 2 pasażerami), aż po przedłużenie go w niezmienionej formie. Dlatego już teraz warto śledzić zmiany w przepisach i przygotować się na nowe realia. Elektromobilność nie kończy się na buspasach – to przede wszystkim wygoda, niższe koszty użytkowania i realny wpływ na środowisko” – podaje serwis feyree.pl

W różnych krajach europejskich obowiązują różne przepisy związane z jazdą buspasami. Przykładowo, w Niemczech jest to możliwe, ale decyzję podejmują lokalne samorządy. W jednym mieście samochód elektryczny może korzystać z buspasa, a w innym nie. Jeśli obowiązujące obecnie przepisy nie zostaną przedłużone, kierowcy samochodów elektrycznych będą musieli zmienić przyzwyczajenia: za jazdę buspasem grozi bowiem mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

Źródło: Radio ZET/eska.pl/interia.pl

2025-06-10T09:47:52Z