JAZDA NA SUWAK. JAK I KIEDY STOSOWAć? JAKI MANDAT ZA ZłAMANIE PRZEPISóW?

Jazda na tzw. suwak to rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie na przykład z powodu remontu drogi z dwóch pasów ruchu pozostaje tylko jeden lub z trzech pozostają dwa. Zapewnia ono upłynnienie jazdy i wpływa na zmniejszenie się korka. Za nieprzestrzeganie zasad grozi mandat.

Spis treści

Zasady jazdy na suwak

Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych, potocznie zwanych korkami. W tym celu: 

  • wykorzystaj całą długość pasa, który się kończy i jedź nim do końca, 
  • utrzymuj prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się pasem obok, 
  • bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym, że chcesz zmienić pas ruchu, 
  • jadąc pasem, który ma kontynuację, masz obowiązek wpuścić samochód jadący obok na kończącym się pasie ruchu. 

Dość nietypowa, ale możliwa jest sytuacja z trzema pasami ruchu, kiedy jadący środkowym pasem ruchu musi wpuścić auta z dwóch skrajnych pasów (prawego i lewego). Wówczas przepuszcza po jednym samochodzie najpierw z prawego pasa, następnie z lewego pasa ruchu. 

Mandat za brak jazdy na suwak

Podstawowym błędem niektórych kierowców jest blokowanie pasa ruchu tak, aby inni kierowcy nie mogli przejechać do końca pasa, na którym nie możliwości kontynuacji ruchu. Takie zachowania powodują utrudnienia i stwarzają zagrożenie. Są też karalne zgodnie z Prawem o ruchu drogowym. 

Mandat za niestosowanie jazdy na suwak wynosi 500 zł i pięć punktów karnych. W przypadku kiedy zostanie uznane to za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, kara wzrasta do 1 tys. zł i dziesięciu punktów karnych.

ZOBACZ TAKŻE: Obowiązkowe wyposażenie roweru. Jeśli tego nie masz, dostaniesz mandat

Tych błędów unikaj jadąc na tzw. suwak

Kierowcy, którzy jadą kończącym się pasem ruchu, nie mogą wpychać się za jednym przepuszczanym samochodem i wymuszać pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami kierowca jadący pasem, który ma kontynuację, ma obowiązek wpuścić jedno auto. 

Ważne, aby nie próbować zjeżdżać z kończącego się pasa ruchu wcześniej. Należy dojechać do jego końca i dopiero wtedy zmieniać pas ruchu. 

Jeśli nie ma warunków, które włączają obowiązek jazdy na suwak, obowiązuje podstawowa zasada: zmieniając pas ruchu, ustępujemy pojazdom, które są na pasie, na który chcemy wjechać

Pamiętaj!

  • musi wystąpić znaczące spowolnienie ruchu, a zatem jazda na suwak jest obowiązkowa, gdy poruszamy się w korku
  • obowiązkowo wpuszczamy drugi samochód na swój pas ruchu bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody – a nie na przykład 100 m wcześniej
  • wpuszczamy jeden samochód, a nie dwa

Zapomnij o jeździe na suwak w takiej sytuacji

Kierowca w korku porusza się pasem do jazdy na wprost, a po jego prawej stronie prowadzi pas ruchu przeznaczony do skrętu w prawo. Często inni "pomysłowi" kierowcy jadą pasem do skrętu w prawo, choć tak naprawdę zamierzają jechać na wprost. Nagle zjeżdżają na pas przeznaczony do jazdy na wprost. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji możemy ich przepuścić z grzeczności, ale nie z obowiązku.

Uwaga na znaki drogowe

Znak D-56 informuje o miejscach, gdzie często występuje konieczność stosowania jazdy na suwak. To jednak tylko przypomnienie i bez znaku w omówionych okolicznościach, należy stosować się do tzw. jazdy na suwak.

2025-06-10T10:39:36Z