KIEROWCY NIE ROZUMIEJą PRZEPISU. CIąGLE ROBIą BłąD PRZY STRZAłCE W LEWO

Na wielu skrzyżowaniach sygnalizacja świetlna z dodatkowymi strzałkami w lewo wciąż jest źródłem zamieszania wśród kierowców. Czy w takiej sytuacji jest dozwolone zawracanie? Mimo różnych interpretacji wśród kierowców regulacje prawne są w tej kwestii jednoznaczne.

Obserwując działania kierujących na pasie, który jest regulowany światłem ze strzałką w lewo, łatwo zauważyć, że nie wszyscy są świadomi obowiązujących zasad ruchu drogowego. Brak wiedzy w tym przypadku często ma swoje uzasadnienie w skomplikowanym sformułowaniu przepisów.

Czy zawracanie jest możliwe, jeśli natkniemy się na zieloną strzałkę wskazującą w lewo na skrzyżowaniu? Odpowiedź jest prosta: nie. Zgodnie z przepisami jest to niedozwolone przepisów, które za takie postępowanie przewidują nałożenie mandatu w wysokości 250 zł oraz przyznanie pięciu punktów karnych. Zawrócenie w miejscu z sygnalizacją kierunkową jest dozwolone jedynie, gdy zielona strzałka posiada dodatkowe oznaczenie w postaci strzałki skierowanej w dół.

Wielu kierowców może tu mylnie odczytywać przepisy, popełniając wykroczenie, niekiedy nieświadomie. Niezrozumienie ma miejsce już przy próbie interpretacji poziomego oznakowania drogowego. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, kierujący pojazdem na pasie z białą strzałką w lewo (znak poziomy P-8b), ma prawo na nim zawracać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemniej jednak, istnieje wyjątek od tej reguły. W dalszej części rozporządzenia znajdujemy informację, że: "Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 (zakaz zawracania) lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3 (zielona strzałka w lewo)".

Wątpliwości kierowców powinien rozwiać dalszy fragment tego rozporządzenia, gdzie zaznaczono, że z danego pasa ruchu powinno się kierować pojazdem tylko w kierunku wskazanym przez strzałkę na sygnalizatorze.

Zobacz także:

Najbardziej absurdalne przepisy ruchu drogowego

Chociaż dla kierowców może się to wydawać komplikacją, ma to również swoje dobre strony. Sygnalizacja kierunkowa zapewnia bezkolizyjność, czyli pewność, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie dojdzie do zderzenia z innymi uczestnikami ruchu - zarówno z pojazdami na innych pasach, jak i pieszymi.

Czytaj także:

Zielona strzałka w lewo nadal sprawia problemy. Kierowcy nie znają przepisów

Mandat za kierunkowskaz. Kierowcy nie wiedzą, kiedy łamią przepisy

Bezkolizyjny skręt w lewo. Co oznacza taki znak i czy trzeba go przestrzegać?

2024-05-05T12:43:38Z dg43tfdfdgfd