RZąD WPROWADZI UPROSZCZENIA PRZY REJESTRACJI POJAZDóW. JEST JUż PROJEKT
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury (MI) planuje deregulację prawa w zakresie rejestracji pojazdów, co będzie oznaczać ułatwienia dla ich właścicieli. Przyjęcie projektu przez rząd ma nastąpić jeszcze w czerwcu.
- Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym
- Zmiany mają ułatwić rejestrację pojazdów oraz usprawnić wymianę danych między państwami UE
- Planowana jest likwidacja pewnych wymogów formalnych przy rejestracji oraz doprecyzowanie niektórych przepisów
Resort infrastruktury tłumaczy procedowane zmiany przepisów chęcią wprowadzenia ułatwień dla osób prywatnych i przedsiębiorców. Zamierza także doprecyzować niektóre regulacje ustawy oraz umożliwić organom rejestrującym pobierania danych o pojazdach sprowadzonych z obszaru Unii Europejskiej przed jego zarejestrowaniem w Polsce.
Ułatwienia dla właścicieli pojazdów
- Zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu:
− zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu zarejestrowanego w Polsce, jeśli jest wymagane, a taka informacja znajduje się w Centralnej Ewidencji Pojazdów;
− dowodu rejestracyjnego, gdy wnioskującym jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, które przejęły prawo własności pojazdu po ich usunięciu z drogi.
- Wprowadzenie możliwości potwierdzenia przystosowania pojazdu do ciągnięcia przyczepy, gdy w dokumentach homologacyjnych zawarta będzie informacja o zamontowanym haku.
- Zniesienie obowiązku legalizacji tablic rejestracyjnych w przypadku wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego;
- umożliwienie składania wniosku o rejestrację przez internet, co ułatwi proce i ograniczy archiwizację papierowych dokumentów.
- Wprowadzenie możliwości czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu go za granicę również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu pojazdu.
- Dodanie wyłączeń z obowiązku rejestracji pojazdu dla gmin i Skarbu Państwa oraz w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony albo nastąpi jego udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania bez zmiany w zakresie prawa własności.
Precyzyjniejsze zapisy
MI wprowadzi ponadto szczegółowe zapisy dotyczące niektórych regulacji Prawa o ruchu drogowym.
- Doprecyzowanie dnia, od którego liczony jest termin na złożenie wniosku o rejestrację sprowadzonych pojazdów nabytych w drodze spadku oraz w przypadku pojazdów czasowo wycofanych z ruchu.
- Wyłączenia z obowiązku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w określonym terminie będzie dotyczyć także sytuacji, gdy sprowadzony pojazd zostanie sprzedany przed upływem ustawowego terminu na złożenie wniosku.
Nowe możliwości dla urzędów
Na nowelizacji ustawy skorzystają także organy rejestrujące, które otrzymają możliwość dostępu do informacji o pojeździe sprowadzonym z państwa członkowskiego UE. Dane będą pobierane z ewidencji organu państwa, w którym pojazd był wcześniej zarejestrowany. Inne państwa zyskają z kolei dostęp w tym zakresie do polskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco
2025-06-10T07:54:54Z